Strona: Wycieczka KND na Targi Autostrada Polska w Kielcach / Katedra Dróg i Mostów

Wycieczka KND na Targi Autostrada Polska w Kielcach

2019-05-14

W dniu 14.05.2019 r. odbyła się wycieczka zorganizowana przez Koło Naukowe Drogowców. Głównym celem wyjazdu były Targi Autostrada Polska w Kielcach.

Wycieczka wyruszyła z pod budynku W o godzinie 7:00. Pierwszy przystanek wycieczki był punktem bardzo historycznym, ponieważ odwiedziliśmy Muzeum Drogownictwa znajdujące się w Szczucinie. Na miejscu, pomimo niesprzyjających warunków  pogodowych, zwiedziliśmy zewnętrzna wystawę zabytkowych maszyn, które służyły do budowy dróg. Ekspozycja zawierała różnorodne maszyny – począwszy od ciągniętych przez konie, po przez samojezdne z silnikami parowymi na nowoczesne z silnikami spalinowymi kończąc. Na terenie wystawy nie brakowało również modeli starych konstrukcji nawierzchni takich jak: nawierzchnie z belek drewnianych, nawierzchnie faszynowe, nawierzchnie tłuczniowe, trylinkowe oraz brukowcowe a także bardziej nowoczesne nawierzchnie asfaltowe. Oprócz maszyn do budowy dróg można było zobaczyć urządzenia do utrzymania, między innymi starodawne termosy do asfaltu lanego, remontery czy pługi wirnikowe. Na całą wystawę roztaczał się piękny widok z mostu tymczasowego Baileya.

Kolejnym punktem wycieczki były Targi Autostrada Polska w Kielcach. Początkowo studenci wraz z opiekunami odwiedzili stanowiska z nowoczesnym sprzętem do wykonywania robót drogowych, jak również robót utrzymaniowych. Następnie studenci indywidualnie zwiedzali pozostałe stanowiska. Na terenie wystawy można było zobaczyć nowe rozwiązania mas asfaltowych na zimno, geosyntetyki stosowane w budownictwie drogowym oraz sprzęt laboratoryjny. Największą atrakcją były symulatory koparki podsiębiernej oraz ładowarki przegubowej.

Z wycieczki powróciliśmy około godziny 18:00 z nowym pakietem doświadczeń i zasobem wiedzy.