Strona: Wizyta Dr. Ciro Del Veccio z Uniwersytetu w Neapolu / Katedra Dróg i Mostów

Wizyta Dr. Ciro Del Veccio z Uniwersytetu w Neapolu

2019-05-24

W dniach 20-24 maja 2019 r. gościł na naszym wydziale Pan Dr. Ciro Del Veccio, pracownik naukowy Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu.

Dr. Del Veccio jest specjalistą w zakresie projektowania konstrukcji poddanych wpływom sejsmicznym oraz wzmacniania konstrukcji uszkodzonych wskutek trzęsień ziemi. Był m.in. pracownikiem University of Toronto (Kanada) oraz University of Canterbury (Nowa Zelandia), gdzie współtworzył krajowe wytyczne dotyczące oceny nośności konstrukcji budowlanych poddanych oddziaływaniom sejsmicznym. Obecnie jest członkiem grupy roboczej fib (Międzynarodowa Federacja Betonu Konstrukcyjnego) TG 5.1, która zajmuje się opracowywaniem wytycznych do obliczania konstrukcji betonowych ze zbrojeniem kompozytowym.

Głównym celem wizyty na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PRz w ramach programu ERASMUS+ było wygłoszenie serii wykładów dotyczących projektowania i wzmacniania konstrukcji poddanych wpływom sejsmicznym. Nasi studenci mieli okazję poznać specyfikę obciążeń symulujących efekty trzęsień ziemi oraz zasady uwzględniania ich w liniowej i nieliniowej analizie konstrukcji żelbetowych, a także dowiedzieć się o innowacyjnych metodach ograniczania wpływów drgań sejsmicznych na budynki oraz wzmacniania konstrukcji narażonych na działanie trzęsień ziemi.

Oprócz wykładów dla studentów Dr. Ciro Del Ceccio zwiedził Wydziałowe Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA PRz oraz rozmawiał z pracownikami Zakładu Dróg i Mostów o dalszych możliwościach współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską i Uniwersytetem Fryderyka II na płaszczyźnie naukowej i dydaktycznej.