Strona: Latający Uniwersytet Drogowy / Katedra Dróg i Mostów

Latający Uniwersytet Drogowy

2022-10-17

W dniach 12-14.10 br. odbyły się warsztaty studenckie w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego. Tegoroczna edycja była już piątą z rzędu. Studenci Koła Naukowego Drogowców z PRz wylądowali na polskiej plaży naukowej, czyli na Politechnice Gdańskiej. W organizowaniu inicjatywy akademickiej uczestniczyło aż 6 politechnik: Gdańska, Białostocka, Lubelska, Rzeszowska, Krakowska i po raz pierwszy w tym roku Śląska oraz – jak zawsze - ORLEN Asfalt. Każdy z uczestników przygotował warsztat tematyczny, w trakcie którego studenci nabywali wiedzę praktyczną oraz rozwiązywali zagadnienia związane z  drogownictwem. Studenci mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi materiałów drogowych i ich badań, projektowaniem (zarówno nawierzchni jak i geometrii) oraz z planowaniem robót. Na potwierdzenie uczestnictwa w każdym z warsztatów studenci otrzymali specjalne pieczątki do indeksu Latającego Uniwersytetu Drogowego. Oprócz części merytorycznej, równie istotna była część integracyjna. Specjalnie przygotowana gra „zbuduj wieże”, miała pokazać i nauczyć uczestników jak nawiązują się relacje w zespole i jak można wykorzystać tą wiedzę w pracy zawodowej. W trakcie „wykładu na luzie” firmy ORLEN Asfalt można było poznać swoje cechy osobowości oraz sposób, jak je wykorzystać w pracy. Nie mogło się obyć również bez zwiedzania Sopotu, Gdańska oraz kolacji integracyjnej i późniejszej zabawy w klubie studenckim „Kwadratowa”, na terenie PG. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa i drobne upominki od organizatorów. Wszystkie warsztaty odbyły się na Dziedzińcu Fahrenheita w budynku głównym PG. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania organizatorów z PG, prowadzących warsztaty oraz studentów, jak również bez wsparcia merytorycznego i finansowego firmy ORLEN Asfalt i SITK Białystok. Po dwóch intensywnych dniach Latający Uniwersytet Drogowy zakończył się, aby za rok wylądować w nowym miejscu, być może w Rzeszowie, na co z niecierpliwością czekamy.

Opracowanie:

Kamil Kowalski, Krzysztof Kołodziej, Lesław Bichajło

Rysunek 1. Ekipa PRz na warsztatach LUD-u 2022 (fot. Politechnika Gdańska)

Rysunek 2. Fotografia zbiorowa uczestników (fot. Politechnika Gdańska)

20221013_154739.jpg

Rysunek 3. Warsztat prowadzony przez Krysztofa Kołodzieja i Kamila Kowalskiego PRz (fot. Politechnika Gdańska).

20221013_155056.jpg

Rysunek 4. Uczestnicy warsztatów LUD-u na Dziedzińcu Fahrenheita  (fot. Politechnika Gdańska)

20221014_105635.jpg

Rysunek 5. Warsztat prowadzony przez ORLEN Asfalt  (fot. Politechnika Gdańska).

Rysunek 6. Indeks LUD-owca (fot. własna)

Linki do stron uczestników:

LUD 2022 na PG; SKN Drogowiec; Koło Naukowe Drogowców i Mostowców PL; Koło Naukowe Inżynierii Drogowej i Kolejowej KoDiK; Politechnika Białostocka; Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej; Politechnika Gdańska; Politechnika Lubelska; Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki; Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza; Politechnika Śląska Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Białymstoku #OrlenAsfalt