W dniach 15-17 października w Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej, odbyły się warsztaty 6. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego.
Uczestnicy warsztatów
Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa studentów i pracowników naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Krakowskiej i Śląskiej oraz ORLEN Asfalt wymieniała się wiedzą w czasie warsztatów drogowych, pracując w 7 mieszanych zespołach tematycznych.
Organizatorzy
Latający Uniwersytet Drogowy powstał z inicjatywy Politechniki Lubelskiej i Białostockiej oraz ORLEN Asfalt. Systematycznie do inicjatywy dołączają kolejne uczelnie, organizując kolejne edycje.
Tegoroczną edycję zorganizował zespół Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Oddział w Rzeszowie oraz ORLEN Asfalt.
Tematyka 6. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego
Tematyka tegorocznych warsztatów była zorientowana na technologię i diagnostykę dróg, a w szczególności na właściwości asfaltów drogowych i mieszanek mineralno-asfaltowych, wpływ nowoczesnych technologii na trwałość i jakość nawierzchni i podłoża, możliwości współczesnej techniki w diagnostyce inżynierskich obiektów infrastruktury drogowej.
Opis warsztatów
W tej lokalizacji nie mogło zabraknąć wątków lotniczych - gospodarze Ośrodka przygotowali dla nas dużą porcję wiedzy o szybownictwie - historii, zasadach lotu, konstrukcji szybowców, nawigacji i wyposażeniu kabiny szybowca, umożliwiając zapoznanie się z tymi niesamowitymi maszynami w hangarze.
Ostatnim etapem warsztatów było zapoznanie uczestników z "Karpatką" - maszyną TBM, w miejscu budowy tunelu w ciągu drogi S-19 w Babicy. Maszyna jest już zmontowana, a parametry jej pracy i ogrom zagadnień technicznych i logistycznych oraz bezpieczeństwa pracy i konstrukcji przybliżył kierownik budowy - mgr inż. Artur Salachna, Mostostal Warszawa S.A.
Komitet organizacyjny
Komitet organizacyjny tworzyli:
- dr inż. Lesław Bichajło - przewodniczący,
- prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski,
- dr inż. Krzysztof Kołodziej,
- mgr inż. Kamil Kowalski,
- inż. Patryk Dąbrowski.
Ogromną pracę w przygotowanie i przebieg warsztatów włożyli studenci studiów II stopnia na specjalności Budowa i utrzymanie dróg.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg warsztatów, twórczą i partnerską współpracę, która oprócz wiedzy, zaowocowała świetną atmosferą spotkania.